Унікальна закарпатська кузня запрошує на фестиваль ковалів

Підписуйтеся на нас в соцмережах та ставте лайк

29-30 червня в селі Лисичево Іршавського району пройде районний фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів “Гамора – 2019”.

Як повідомляє Іршавська РДА, участь у фестивалі вже підтвердило 15 ковалів.

Поки ковалі з різних міст змагатимуться у майстерності, гості дегустуватимуть традиційний бограч та місцеві палинку та настоянки.

Назва фестивалю походить від однойменної кузні-музею “Гамора”, що походить від слова “гамор” – “молот” (нім. “hammer”). Існує ще одна версія походження назви – від прізвища власника, австрійського підприємця Гамора

Це єдина діюча водяна кузня в Європі, де подібні “гамори” збереглись, але є виключно музеями.

Точна дата заснування кузні в Лисичеві невідома. У 1760-х на цьому місці діяла потужна паперова фабрика (папірня) графа Телекі. Тоді вперше було використано силу води, яка приводила в рух вісім валів. А з 1850-х років почала діяти водяна кузня – збереглися тогочасні дані про виготовлення в ній сільськогосподарського реманенту. Майстрами в ній тоді працювали словаки, які мали в Лисичеві своє поселення. Тому зрозуміло, що конструкція “гамори” є аналогічною до таких “гамор” в Німеччині та Словаччині, які, очевидно, були типовими для території Австро-Угорщини, роз’яснює проект “Дерев’яні храми України“.

Кузня працювала на повну потужність до 1990-х років, поки повінь 1998 року  не зруйнувала греблю, і кузня не зупинилася. Але після повені “гамору” взяли в довгострокову оренду підприємці, подружжя Віктора та Ольги Петровці. Власним коштом и силами вони збудували нову греблю, зробили капітальний ремонт будівлі самої кузні, зберігши первісний варіант її механізму.

Тепер “гамора” стала унікальним об’єктом. Маючи статус музею і пам’ятки ковальського виробництва, вона водночас діє і як нормальна кузня, де виготовляються звичайний реманент для мешканців Лисичева та довколишніх сіл: лопати, мотики, рогачки для винограду, аршови (заступи). Зрідка виготовляють підкови — на сувеніри для туристів. Як каже господар Віктор Петровці, на реманент їхнього виробництва завжди є “черга” бажаючих, адже такі куті інструменти надзвичайно якісні і довго служать.

Як добратись до Лисичевого?

До села ходять маршрутки з Іршави (о 8 ранку та 1 дня) та Ужгорода (о 2 дня, також проїжджає через Мукачево в 3 і через Іршаву о 4). Квитки онлайн можна купити тут.

Зі Львова до Іршави можна добратись автобусом (у дорозі 6 годин, квитки можна купити онлайн), з інших українських міст найкраще добиратись спочатку потягом до Ужгорода або до Мукачева.

Де жити?

Під час фестивалю можна розміститись у садибах місцевих жителів. Або ночувати в Мукачевому (ціни зараз стартують від 150 грн з людини) і заодно влаштувати собі екскурсію в цьому симпатичному місті.

Підписуйтеся на нас в соцмережах та ставте лайк